Czujnik ultradźwiękowy
Czujnik ultradźwiękowy jest czujnikiem odległości oraz istotnym składnikiem systemu wizyjnego robota. Mierzy on długość, jaka dzieli go od znajdującej się przed nim przeszkody, za pomocą fal akustycznych niesłyszalnych dla ludzi (o częstości przewyższającej 18 kHz). Czujnik wysyła dźwięk, natomiast potem słucha jego powrotu pochodzącego z uwolnienia od przeszkody. Czas upływający od wyemitowania dźwięku do jego uzyskania w efekcie uwolnienia od przeszkody zależy od jej odległości od czujnika. Odległość można określić na bazie zmierzonego poprzez czujnik czasu.
Spis treści
Czujnik ultradźwiękowy
Czujniki ultradźwiękowe dzięki własnej zasadzie funkcjonowania są niezwykle powszechnym oraz dobrym sposobem wyszukiwania budynków, wymiaru poziomów mieszanki. Reguła funkcjonowania receptorów ultradźwiękowych polega na wymiarze czasu odbitego echa od ściany, natomiast czas ów jest odpowiedni do pokonanej drogi poprzez ultradźwięki. Forma pomiarowa w czujnikach ultradźwiękowych jest niezwykle solidna dzięki zasadzie propagacji hałasów, określonej w większości ośrodków. Owa forma pomiarowa jest też odporna na zmienne odcieni, przeźroczystość produktów, refleksom od przestrzeni odbijających.
Jak funkcjonuje ultradźwiękowy czujnik odległości?
Reguła funkcjonowania ultradźwiękowego czujnika odległości polega na emitowaniu poprzez czujnik ultradźwięków oraz odbieraniu ich z powrotem – podobnie jak w wypadku wiązki laserowej z laserowych czujnikach odległości. Na bazie rozbieżności czasu między wysłaniem natomiast otrzymaniem sygnału (ultradźwięku), jest dopuszczalne określenie odległości pomiędzy czujnikiem, natomiast obiektem od jakiego nastąpiło odbicie fali ultradźwiękowej. Gdyż ultradźwiękowe czujniki odległości wykorzystują w ciągu pomiarowym sygnału audio, natomiast nie oświetlenia, mogą zostać zastosowane w aplikacjach, gdzie czujniki fotoelektryczne okazują przeszkody w wyszukiwaniu budynków z tworzyw sztucznych.